Baktériumok, Vírusok, Gombák ellen
Nyomtatás

Okozhat-e krónikus stresszt a koronavírus járvány?

Martincsevicsné Jenei Gizella
Találatok: 590

A vizsgálatok szerint az elmúlt 2 évben jelentősen nőtt a krónikus stresszben szenvedők száma. Vajon a COVID-19 világjárvány is hozzájárult ehhez? Mit tehetünk ellene?

A stresszel kapcsolatban a legtöbben valamilyen rosszra gondolnak. Pedig maga a stressz nem kell, hogy feltétlenül negatív értelmezésű legyen, ugyanis a szakemberek szerint nélküle nem lennénk motiváltak például arra, hogy megvédjük magunkat.

Egy bizonyos szintű stressz segít alkalmazkodni a környezetünkhöz és arra ösztönöz bennünket, hogy jobban teljesítsünk. A krónikus stressz azonban nem a jó stressz kategóriájába tartozik. A világjárvány és a következtében kialakuló bizonytalanságok miatt sajnos egyre többen szenvednek tőle.

A krónikus stressz negatívan hat ránk. Egyes kutatások szerint megnövelheti a szervezetünkben a kortizoltszintet, amelynek következtében megnőhet bizonyos betegségekre való hajlam kockázata. Ugyancsak a krónikus stressz okolható például az alvászavarokért, illetve az idősebb korban jelentkező agyi problémákért.

Mit jelent pontosan a krónikus stressz?

A stresszt a szakemberek sok esetben úgy definiálják, mint kedvezőtlen vagy nagyon megerőltető körülményekből eredő mentális vagy érzelmi megterhelés, feszültség állapota.

Bár a stressz önmagában nem biztos, hogy jó dolog, valójában mindannyian csak a stresszre adott válasz miatt vagyunk itt. Őseink harcolással vagy meneküléssel reagáltak a fenyegetésre. Ez volt számukra a túlélés eszköze.

Az akut stressz időszakában az adrenalin és a kortizol elárasztja a szervezetet, amelynek következtében:

Általában 90 percet vesz igénybe, amíg az anyagcsere normális állapotba kerül egy akut stresszes eseményt követően. A krónikus stressz esetében azonban a legtöbb ember figyelmen kívül hagyja vagy elnyomja a tüneteket, így akár ez az állapot állandósulhat is.

Melyek lehetnek a krónikus stressz tünetei?

A krónikus stressz 5 leggyakoribb tünete a következő:

A kezeletlen krónikus stressz negatív hatásai közül a leggyakoribbak:


Növelheti a COVID-19 világjárvány a krónikus stressz kialakulásának kockázatát?

A COVID-19 által okozott világjárvány minden életkorú embert érint. A kisiskolásoktól kezdve a nyugdíjasokig, mindenkinek az életére hatással van. Átalakította az iskolai szokásokat, a munkarendet, az utazást, sőt még a családtagokkal együtt töltött idő menetét is.

Az emberek aggódnak az egészségükért, a munkahelyükért, a megélhetésükért, és összességében negatívan látják a jövőt. Nem tudják, hogy a helyzet vajon mikor fog rendeződni, a bizonytalanság érzése szinte állandósul az életükben.

A folyamatos aggódás mellett meg kell küzdeni az elszigeteltséggel is, hiszen a folyamatos karanténszabályok elszakították egymástól a családtagokat, a barátokat és a közösségek tagjait. Az egyedüllét, a magányosság érzése csak növelte az emberekben a feszültséget.

A helyzetet tovább rontja, hogy sok olyan tevékenység megvalósítása, amelyet az emberek általában a hangulatuk javítása érdekében végeznek, most korlátokba ütközik. Nehezebb tartani a kapcsolatot a barátokkal, elmaradnak a közös edzések, a kulturális és vallási események, de még az egyszerű kirándulások is sokszor nehézségekbe ütköznek.

Ezek miatt a szakemberek úgy látják, hogy a koronavírus-járvány sajnos nagyon nagy mértékben hozzájárul a krónikus stressz kialakulásához. Fontos lenne, ha minél többen megismerkednének a stresszkezelés különböző módjaival, olyanokkal, amelyek a jelenlegi helyzetben is biztonsággal végezhetők.

Hogyan tudunk megbirkózni a krónikus stresszel?

Számos kutatás kimutatta, hogy a stresszkezelési és relaxációs technikák segíthetnek abban, hogy jobban tudjunk alkalmazkodni a stresszeseseményekhez. A szakemberek igyekeznek olyan módszereket megfogalmazni, amely a jelenlegi helyzetben is biztonsággal megvalósíthatók. Összeállítottak egy listát a stresszkezelési módszerekről, amelyek az alábbi elemeket tartalmazzák:

Forrás:
https://draxe.com/health/chronic-stress/ 
https://www.endocrineweb.com/lifestyle-diet/stress-covid-19-your-endocrine-health 
https://www.aplaceofhope.com/chronic-stress-in-the-covid-19-era/  

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.