Gyulladás Csökkentés
Nyomtatás

Mi a különbség a mandulagyulladás és a torokgyulladás között?

Kasa Henrietta
Találatok: 4092

A mandulagyulladás és a torokgyulladás kifejezéseket sokszor felcserélve, egymást helyettesítve alkalmazzuk, ám a kettő nem ugyanaz. De vajon miben különböznek? 

Fiatal nő a nyakát vizsgálja a tükörben. Mi a különbség a mandulagyulladás és a torokgyulladás között?

A mandulagyulladás előfordulhat önmagában, illetve torokgyulladás kíséretében is, hiszen az “A csoportú” Streptococcus baktériumok mindkettőért felelősek lehetnek. Fontos megjegyezni azonban, hogy a mandulagyulladásért más baktériumok és vírusok is felelősek lehetnek, míg a torokgyulladást elsősorban az “A csoportú” Streptococcus baktériumok okozzák. Lássuk, miben hasonlít és miben különbözik a torokgyulladás és a mandulagyulladás, illetve, hogy hogyan kezelhetjük ezeket gyorsan, hatékonyan és természetesen!


Mik a torokgyulladás jellemzői?

A torokgyulladást kifejezetten az “A csoportba tartozó” Streptococcus baktériumok okozzák. Kezelésére alkalmazhatunk otthon is bevethető, természetes módszereket, ám súlyosabb esetekben kezelőorvosunk antibiotikumot írhat fel. Ez nem csak a tünetek súlyosságát csillapíthatja és azok fennállásának időtartamát rövidítheti le, hanem a betegségből adódó szövődményeket és mások megfertőzésének kockázatát is csökkentheti. Antibiotikumok alkalmazása esetén ügyeljünk bélflóránk egészségének megőrzésére! Az antibiotikumok nem csak a kórokozó baktériumokat, hanem a bélflóránkban található jótékony baktériumokat is elpusztíthatják, így gondoskodjunk a prebiotikumokban és probiotikumokban gazdag ételek, illetve igény esetén étrend-kiegészítők fogyasztásáról.

Ezek fontosságáról ebben a bejegyzésben tudhatunk meg többet: “Prebiotikum vagy probiotikum? Eszik vagy isszák?

Otthoni gyógymódokkal és sok pihenéssel a torokfájás általában néhány napon belül elmúlik. Ha azonban a tünetek súlyosak, súlyosbodnak, vagy hosszú ideig fennállnak, a legjobb, ha orvoshoz fordulunk.

Mik a mandulagyulladás jellemzői?

A mandulagyulladást vírusok és baktériumok is okozhatják, melyeknél enyhébb tünetek fennállásakor mindkét esetben alkalmazhatunk természetes gyógymódokat. Súlyosabb, nehezen szűnő panaszok esetén forduljunk orvoshoz, hiszen gyógyszerek alkalmazására lehet szükségünk. A vírusok okozta mandulagyulladás esetén az antibiotikumok nem hatékonyak, hiszen azok csak a baktériumokkal képesek felvenni a harcot. Ha antibiotikumokat kell alkalmaznunk, tartsuk be orvosunk előírásait, illetve ne feledkezzünk meg az előző bekezdésben is említett prebiotikumok és probiotikumok pótlásáról, hiszen a bélflórában felborult egyensúly további panaszok kialakulásához vezethet.

Klinikai vizsgálatok beszámolói szerint  az antibiotikumok alkalmazása nem csak mások megfertőzésének kockázatát segít csökkenteni, hanem átlagosan 16 órával rövidítheti le a mandulagyulladás fennálló tüneteinek időtartamát.

Súlyosabb esetekben ugyan ritkán, de előfordulhat, hogy a mandulák annyira megdagadnak, hogy megnehezítik a légzést. Ilyen esetekben azonnal forduljunk orvoshoz, aki akár szteroidokat is felírhat a gyulladás gyors és hatékony csökkentésére. Egyes esetekben mandulaműtétet javasolnak a mandulák eltávolítására. Ez manapság rutin műtétnek számít, és sokan már gyermekkorban átesnek rajta. 

Milyen tünetekkel jár a mandulagyulladás és a torokgyulladás?

A mandulagyulladás és a torokgyulladás számos hasonló tünetben megmutatkozhat, ám mindkét betegségnek vannak sajátos tünetei is, melyekből könnyebben megállapíthatjuk, hogy melyikkel van dolgunk. Fontos megjegyezni, hogy egyes esetekben a mandulagyulladás és a torokgyulladás egyszerre van jelen, így többféle tünetet is megtapasztalhatunk magunkon vagy gyermekeinken.

Melyek azok a tünetek, melyek mind a mandulagyulladás, mind pedig a torokgyulladás során jelentkezhetnek? 

Melyek azok a tünetek, melyek a fentiek mellett is jelentkezhetnek, ám inkább a mandulagyulladásra jellemzők?

Melyek azok a tünetek, melyek a fentiek mellett is jelentkezhetnek, ám inkább a torokgyulladásra jellemzők?

Pontosan milyen baktériumok és vírusok okozzák a torokgyulladást és a mandulagyulladást?

Mint az már a fentiekből kiderült, a torokgyulladás kialakulásáért jellemzően az úgynevezett az “A csoportba tartozó” Streptococcus baktériumok felelősek. 

Ezek a baktériumok mandulagyulladást is okozhatnak, ám ezutóbbi kialakulásáért számos más vírus és kórokozó is felelős lehet, mint például a következők:

A mandulagyulladás sokszor csak az egyik tünete ezeknek a vírusfertőzéseknek, így orvosunk gyakran az összes tünet áttekintése mellett különböző teszteket végez el, hogy megállapítsa, pontosan melyik vírus okozza a mandulagyulladást, és az esetleges további panaszokat.

Orvosi becslések szerint a mandulagyulladások 15-30 százalékát baktériumok okozzák. Az “A csoportba tartozó” Streptococcusok mellett az úgynevezett “strep” baktériumok más fajai is felelősek lehetnek a mandulagyulladás, illetve a torokgyulladás kialakulásáért, ilyenek például az alábbiak:

A mandulagyulladást és a torokgyulladást okozó kórokozók átterjedhetnek másokra, így a továbbfertőzés elkerülése érdekében ne tartózkodjunk más emberek közelében, amíg betegek vagyunk. 

Mik a mandulagyulladás és a torokgyulladás kialakulásának kockázati tényezői?

A mandulagyulladás és a torokgyulladás kialakulásának legfőbb kockázati tényezői az alábbiak:

Hogyan kezeljük a mandulagyulladást és a torokgyulladást?

A mandulagyulladás és a torokgyulladás enyhébb tüneteinek kezelésére, illetve a felépülés felgyorsítására az alábbi módszerek javasoltak:

Milyen gyógyhatású készítményeket és étrend-kiegészítőket ajánlott alkalmaznunk mind mandulagyulladás, mind pedig torokgyulladás esetén?

Manuka méz

Antioxidánsokban gazdag, és erős antibakteriális és antivirális (vírusellenes) hatással bír, így kiválóan alkalmazható a torok fertőtlenítésére, az irritáció csillapítására, illetve az immunrendszer erősítésére is. A Manuka Health Manuka Méz 400+ MGO egy éves kortól a család minden tagja számára alkalmazható.

A fertőtlenítő hatású Comvita Manuka Méz + Propolisz + Olajfalevél-kivonat Szopogatótabletta jótékony összetevőinek köszönhetően mandulagyulladás, a torokgyulladás, az influenza, vagy a megfázás kezelésére is alkalmazható.

Olajfalevél

Figyelemre méltó immunerősítő hatásának köszönhetően mind megelőzésre, mind pedig a felépülés elősegítésére alkalmazható. Légúti panaszok és láz esetén is ajánlott, kiváltképp, ha azokat vírusok, baktériumok vagy gombák okozzák. A vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag Comvita Olajfalevél Préslé hatékony része lehet a kezelésnek.

Noni

A tápanyagdús Mannavita Noni 100%-os Direktlé hatékonyan képes fokozni testünk védekezőképességét, csillapíthatja a fájdalmat, csökkentheti a gyulladásokat, sőt, antibakteriális, antivirális és gombaellenes hatással is bír.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! A megfelelő gyógyhatású készítmények használatát illetően orvosunk, gyógyszerészünk tud személyre szabott tanáccsal ellátni. Ha a tünetek hosszú ideig fennállnak, vagy súlyosbodni látszanak, feltétlenül forduljunk orvoshoz! 

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17054126/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22432746/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23317998/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28862011/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22338587/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29554121/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24696436/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31294240/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33334001/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27451258/



Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.