Cink – minden, amit erről a létfontosságú tápanyagról tudni érdemes!

A cink nélkülözhetetlen szervezetünk működéséhez, mivel azonban testünk nem tudja önállóan előállítani, ezért bevitelélről nekünk kell gondoskodni!

Miért van szükségünk a cinkre?

A cink esszenciális tápanyagnak számít, ami azt jelenti, hogy testünk nem képes előállítani, ezért a napi táplálkozásunk során oda kell figyelnünk, hogy cinkben gazdag ételeket is fogyasszunk. Nagyon fontos, hogy a cinket tárolni sem tudja a szervezetünk, ezért a folyamatos pótlás elengedhetetlen egészségünk megőrzése szempontjából.

Szakértők szerint a cink a második legnagyobb mennyiségben előforduló nyomelem a szervezetben, jelen van minden sejtünkben. Több mint 300 enzim működéséhez szükséges a jelenléte, ugyanis ezek szükségesek a megfelelően működő anyagcseréhez, emésztéshez, idegrendszerhez és még számos létfontosságú folyamathoz. Ne feledkezzünk meg az immunrendszer működésében betöltött fontos szerepéről sem.

A test növekedése és fejlődése, valamint az ízlelés és a szaglás megfelelő működése szempontjából is fontos, hogy megfelelő mennyiségű cinket fogyasszunk naponta. Mivel a megfelelő íz- és szaglás szempontjából kulcsfontosságú enzimek egyike ettől a tápanyagtól függ, a cinkhiány csökkentheti íz- és szaglási képességünket.

Melyek a cink élettani hatásai?

Számos kutatás vizsgálta már a cink élettani hatásait, melyeknek eredményeképpen ma már a szakértők pontosan tudják, hogy miért is fontos szervezetünk számára. Nézzük!

Erősíti az immunrendszert

A cink segít megőrizni az immunrendszer erősségét. Mivel szükséges az immunsejtek működéséhez és a sejtjelátvitelhez, ennek hiánya legyengült immunválaszhoz vezethet. Mindemellett a cink-kiegészítők bizonyos immunsejteket stimulálnak, csökkentik a fertőzések kockázatát és az oxidatív stresszt, sőt, kimutatták, hogy napi 80-92 mg cink akár 33%-kal is csökkentheti a megfázás időtartamát.

Segíti és gyorsítja a sebgyógyulást

A cinket általában a kórházakban használják égési sérülések, fekélyek és bizonyos bőrsérülések kezelésére. Mivel a cink kulcsfontosságú szerepet játszik a kollagénszintézisben, az immunműködésben és a gyulladásos folyamatok megfékezésében, ezért van ilyen fontos szerepe a sebek gyógyulásában.

Egy 12 hetes vizsgálatban 60, diabéteszes lábfekélyben szenvedő ember vett részt. A vizsgálat során a résztvevőket napi 200 mg cinkkel kezelték, majd a vizsgálati időszak végén azt tapasztalták, hogy a fekély mérete jelentősen csökkent a placebocsoporthoz képest.

Segít az aknés bőr kezelésében, gyógyításában

Az aknét az olajtermelő mirigyek elzáródása, valamint baktériumok és gyulladások okozzák. Egyes tanulmányok arra a következtetésre jutottak, hogy mind a helyi, mind az orális cinkkezelés hatékonyan kezelheti a pattanásokat azáltal, hogy csökkenti a gyulladást. Megfigyelték azt is, hogy azoknak a szervezetében, akik akne miatt szenvednek, alacsony a cink szintje, ezért a cinket tartalmazó étrend-kiegészítők hatékonyak lehetnek a számukra.

Csökkenti a gyulladásokat

A cink csökkenti az oxidatív stresszt és bizonyos gyulladást okozó fehérjék szintjét a szervezetben. Az oxidatív stressz krónikus gyulladáshoz vezethet, amely hosszútávon megnöveli az olyan betegségek kialakulásának kockázatát, mint például a szívbetegség, daganatos betegség és a demencia. Ezzel kapcsolatban vizsgálatokat is végeztek a szakemberek, amelyek során megállapították, hogy azoknál az idősebb embereknél, akik napi 45 mg cinket kaptak, nagyobb mértékben csökkentek a gyulladásos markerek, mint a placebocsoportban.

Milyen tünetei vannak a cinkhiánynak?

A szakemberek szerint a súlyos cinkhiány viszonylag ritka. Ha mégis kialakul, akkor a legtöbbször növekedési és fejlődési zavart, késleltetett nemi érettséget, bőrkiütéseket, krónikus hasmenést, sebgyógyulási zavart, valamint viselkedési problémákat okoz.


Enyhébb esetekben a cinkhiány az immunrendszer meggyengüléséhez vezethet, amely viszont megnöveli a fertőzésekre való hajlamot.

A szakemberek szerint a cinkhiány gyakoribb:

  • emésztőrendszeri megbetegedésekben szenvedőknél, pl. Crohn-betegség
  • vegetáriánusoknál és vegánoknál
  • terhes és szoptató nőknél
  • azon idősebb csecsemőknél, akiket kizárólag anyatejjel táplálnak
  • alultáplált embereknél, beleértve az anorexiában és a bulimiában szenvedőket is
  • krónikus vesebetegségben szenvedőknél
  • alkoholisták esetében

Az enyhe cinkhiány jellemző tünete lehet a hasmenés, a csökkent immunitás, a haj elvékonyodása, az étvágycsökkenés, a hangulati zavarok, a bőrszárazság, a termékenységi problémák és a lassú sebgyógyulás.

Honnan pótolhatjuk a szükséges cinket?

A cinket természetes forrásból és étrend-kiegészítők segítségével is pótolhatjuk. Természetes cinkforrások közé tartoznak:

  • Kagylófélék: osztriga, rák, kagyló, homár
  • Hús: marha, sertés, bárány
  • Baromfi: pulyka és csirke
  • Hal: lepényhal, szardínia, lazac és nyelvhal
  • Hüvelyesek: csicseriborsó, lencse, feketebab, vesebab
  • Diófélék és magvak: tökmag, kesudió, kendermag
  • Tejtermékek: tej, joghurt és sajt
  • Tojás
  • Teljes kiőrlésű gabonák: zab, quinoa, barna rizs
  • Bizonyos zöldségek: gomba, kelkáposzta, borsó, spárga

Az állati eredetű termékek, például a hús és a kagylók nagy mennyiségű cinket tartalmaznak olyan formában, amelyet a szervezet könnyen felszív. Ezzel szemben a növényi eredetű források kevésbé jól szívódnak fel.

Ha úgy érezzük, hogy természetes forrásból nem tudjuk biztosítani a megfelelő cinkmennyiséget, akkor választhatunk étrend-kiegészítőt is. A MANNAVITA Webáruházban kapható ElektronyK+ elektrolit por kényelmes és biztonságos választás, hiszen naponta csupán egy adagolókanálnyi mennyiséget kell feloldani vízben vagy narancslében. Az ElektronyK+ italpor a cinken kívül még számos létfontosságú mikrotápanyagot tartalmaz, így egy komplex támogatást nyújthat egészségünk megőrzéséhez.

Forrás:
https://ods.od.nih.gov/factsheets/%20Zinc-HealthProfessional/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4902399/ 
https://nutritiondata.self.com/foods-000124000000000000000-3w.html? 
https://www.healthline.com/nutrition/zinc

 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute