A perinatális depresszió kialakulásának okai, tünetei és kezelése

A terhesség alatt, vagy az azt követően tapasztalt jelentős érzelmi változások akár a perinatális depresszió jelei is lehetnek, melynek felismerése és kezelése kulcsfontosságú.

Terhes nő. A perinatális depresszió kialakulásának okai, tünetei és kezelése

Mi az a perinatális depresszió?

A perinatális depresszió a terhesség alatt vagy a szülést követő (posztpartum) évben jelentkező súlyos depressziós epizód. Becslések szerint a perinatális depresszió világszerte körülbelül a várandós nők és az újdonsült anyák 15-20%-át érinti, és nem kizárólag az érzelmi jóllétükre, hanem az újszülötthöz való kötődésre és gondoskodás képességére is hatással van.


Kiknél alakul ki a perinatális depresszió, és van-e mód a megelőzésére?

A perinatális depresszió kialakulásához több tényező is hozzájárulhat, melyek közül a leggyakoribbak a következők:

  • A depresszió vagy más mentális zavarok előfordulása a családban
  • Korábban, illetve jelenleg is fennálló depresszió
  • Stresszes életesemények (pl. veszteség, kapcsolati problémák, pénzügyi nehézségek)
  • A társas támogatás hiánya
  • Komplikációk a terhesség vagy a szülés során
  • Bántalmazás vagy traumák

Bár a perinatális depresszió nem előzhető meg teljes bizonyossággal, a kockázati tényezők felismerése és kezelése segíthet a kialakulás kockázatának csökkentésében. A terhesség ideje alatti vizsgálatok során az egészségügyi szakemberek szerencsére sok esetben felismerik a depresszió előjeleit, amelyeket ajánlott figyelemmel kísérni és megfelelően kezelni a komolyabb panaszok megelőzése érdekében.

Mik a perinatális depresszió leggyakoribb tünetei?

A perinatális depresszió tünetei egyéntől függően változhatnak, azonban a legtöbben a következőkről számolnak be:

  • Tartós szomorúság vagy a reménytelenség nem szűnő érzése
  • A korábban örömet okozó tevékenységek iránti érdeklődés elvesztése
  • Az alvással kapcsolatos problémák vagy túl sok alvás
  • Étvágy- vagy testsúlyváltozások
  • Bűntudat vagy értéktelenség érzése
  • Koncentrációs nehézségek vagy döntéshozatali problémák
  • Állandó ingerlékenység vagy nyugtalanság
  • A halállal vagy öngyilkossággal kapcsolatos gondolatok

Hogyan kezelhető a perinatális depresszió, és milyen életmódbeli változások és étrend-kiegészítők segítenek a tünetek enyhítésében?

A perinatális depresszió kezelése általában szakember által meghatározott és felügyelt pszichoterápia, gyógyszeres kezelés és más módszerek kombinációját jelenti. Beszámolók szerint a kognitív-viselkedésterápia (CBT) és az interperszonális terápia (IPT) különösen hatékonyak a perinatális depresszió kezelésében. Egyes esetekben antidepresszáns gyógyszerek alkalmazása lehet indokolt, ám ezesetben kulcsfontosságú figyelembe venni az anya és a baba számára jelentkező potenciális kockázatokat és előnyöket.

Életmódbeli tényezők a perinatális depresszió tüneteinek csillapítására

  • Rendszeres testmozgás: A rendszeres testmozgás bizonyítottan javítja a hangulatot és csökkenti a stresszt
  • Megfelelő minőségű és mennyiségű alvás: Az alvás kulcsfontosságú a jó közérzet fenntartásához és a hangulati rendellenességek, valamint a stressz leküzdéséhez
  • Kiegyensúlyozott étrend: A tápanyagokban gazdag élelmiszerek fogyasztása elősegíti a hangulat stabilitását és fokozza a fizikai egészséget is
  • Társas kapcsolatok: A szeretteinkkel és támogató csoportokkal való kapcsolattartás érzelmi bátorítást nyújthat és segíthet a panaszok leküzdésében

Étrend-kiegészítők a perinatális depresszió tüneteinek enyhítésére és az idegrendszer védelmére

  • Omega-3 zsírsavak: A halolajban, krillolajban és a lenmagolajban is megtalálható omega-3 esszenciális zsírsavak enyhíthetik a depresszió tüneteit és védik az idegrendszer egészségét

Ajánlott termék: Mannavita Lenmagolaj

  • D-vitamin: Tanulmányok szerint az alacsony D-vitaminszinttel rendelkező terhes nőknél nagyobb eséllyel alakulhat ki perinatális depresszió. A terhesség alatti D-vitamin-kiegészítés segíthet csökkenteni a perinatális depresszió kialakulásának kockázatát, és mérsékelheti a depressziós tüneteket is

Ajánlott termék: Mannavita Manna-D

Egyes beszámolók szerint a B-vitaminok, a magnézium, a sáfrány, a rózsagyökér és más adaptogén gyógynövények szintén segíthet a panaszok enyhítésében. Terhesség és szoptatás esetén azonban konzultáljunk orvosunkkal új étrend-kiegészítők alkalmazása előtt, illetve az esetleges alternatívákat illetően. Egyéni tényezők függvényében bizonyos készítmények különböző hatékonyságot mutathatnak, illetve érzékenység, gyógyszermellékhatások, és más szövődmények is felléphetnek, így járjunk el kellő figyelemmel.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://www.nimh.nih.gov/perinataldepression

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK519070/

https://examine.com/perinatal-depression/

https://examine.com/summaries/dbX2O0/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32749917/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32016551/

Foró: Pavel Danilyuk

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute