A mandulagyulladás egyes típusai - Akut, krónikus, vagy visszatérő mandulagyulladással van dolgunk?

A mandulagyulladás több típusát is megkülönböztethetjük. Ezek tünetei ugyan hasonlóak lehetnek, lefolyásuk és kimenetelük azonban sok esetben eltérő. 

Egy orvos egy kislány nyirokcsomóit vizsgálja. A mandulagyulladás egyes típusai - Akut, krónikus, vagy visszatérő mandulagyulladással van dolgunk?

Az egyik előző bejegyzésemből már megtudhattuk, hogy mi okozza a tonszillitiszként is ismert mandulagyulladást, milyen tünetekkel jár, illetve abba is betekinthettünk, hogy hogyan kezelhetjük azt hatékonyan és természetesen. Ez a cikk itt olvasható: “Mandulagyulladás - Hogyan ismerhetjük fel, előzhetjük meg és kezelhetjük hatékonyan“. Ebben a bejegyzésben viszont a mandulagyulladás néhány altípusát vesszük szemügyre, lássuk, melyek ezek! 


Akut, krónikus, vagy visszatérő mandulagyulladás?

Mivel a mandulagyulladást okozó kórokozók könnyedén terjednek társas, csoportos közegben, így a betegség rendkívül gyakori a gyermekek körében. Szinte minden gyermek legalább egyszer megtapasztalja a mandulagyulladást, illetve felnőtt korban sem ritka a jelenség. Akut mandulagyulladásról akkor beszélünk, amikor a tünetek körülbelül 10 napig, vagy annál rövidebb ideig tartanak. Ha a tünetek ennél tovább fennállnak, akkor krónikus, illetve, ha az év során többször kiújul a betegség, akkor visszatérő mandulagyulladásról beszélhetünk. Az akut mandulagyulladás tünetei legtöbbször javulást mutatnak az otthoni kezelésnek köszönhetően, de súlyosabb esetekben akár vényköteles gyógyszerekre, antibiotikumokra is szükség lehet.

A krónikus mandulagyulladás tünetei általában tovább tartanak, és ez esetben a legjellemzőbb tünetek a torokfájás, a rossz lehelet (halitosis), illetve a nyaki nyirokcsomók érzékenysége. Ez a típus mandulaköveket is okozhat. Ez a fájdalommentes és meglehetősen gyakori jelenség úgy alakul ki, hogy különböző anyagok, mint például elhalt sejtek, nyál és táplálék halmozódnak fel a mandulák hasadékaiban. Ezek idővel fehér “kövekké” keményedhetnek, melyek maguktól kilazulhatnak, vagy felköhöghetjük őket, illetve a mandulaköveket orvosunk is egyszerűen eltávolíthatja.

Visszatérő mandulagyulladásról akkor beszélhetünk, ha a megbetegedés:

  • 1 év alatt legalább 5-7 alkalommal, vagy
  • 2 év alatt évente legalább 5-ször, vagy pedig
  • az elmúlt 3 év alatt évente legalább 3 alkalommal fordul elő.

Egy 2018-as kutatás szerint a krónikus és a visszatérő mandulagyulladás a mandulák redőiben lévő biofilmek miatt alakulhat ki. A biofilmek olyan mikroorganizmusok közösségei, amelyekben antibiotikum-rezisztencia alakult ki, így ismételt fertőzéseket okozhatnak. 

Egyes kutatások szerint a visszatérő mandulagyulladásnak genetikai okai is lehetnek. Egy 2019-es tanulmány olyan gyermekek manduláját vizsgálta, akik gyakran visszatérő mandulagyulladástól szenvedtek. A tanulmány megállapította, hogy bizonyos genetikai tényezők elégtelen immunválaszt okozhatnak az úgynevezett “A csoportú” Streptococcus baktériumokkal szemben, amelyek sok esetben felelősek a torokgyulladás és mandulagyulladás kialakulásáért is, ám ezen a téren további vizsgálatok szükségesek.

Hogyan kezelhetjük a mandulagyulladást otthon?

  • Figyeljünk oda a személyes higiéniára, illetve ügyeljünk, hogy mandulagyulladástól szenvedő gyermekek ne nyúljanak a szájukba
  • Igyunk sok folyadékot és ne hagyjuk, hogy torkunk kiszáradjon
  • Gargalizáljunk langyos sós vízzel naponta többször
  • Együnk jégkrémet, fagyasztott joghurtot, vagy jégforgácsot
  • Használjunk otthon levegőpárásító
  • Kerüljük a füstöt és a dohányzást
  • Pihenjünk sokat

Ne feledkezzünk meg immunrendszerünk erősítéséről sem akár megelőzés, akár a tünetek enyhítése és a gyorsabb gyógyulás érdekében. A Comvita Olajfalevél-préslé nem csak a mandulagyulladást okozó vírusokkal és baktériumokkal képes felvenni a harcot, hanem egész immunrendszerünket is hatékonyan támogathatja.

A fájdalom és a gyulladás csillapítására használhatunk torokpasztillát és természetes hatóanyagú készítményeket, mint például a Comvita Manuka Méz + Propolisz + Olajfalevél-kivonat Szopogatótabletta.

A fenti információk tájékoztató jellegűek. A mandulagyulladás gyanúja esetén, illetve az azzal kapcsolatos kérdéseket illetően konzultáljunk képzett szakorvosunkkal, gyógyszerészünkkel!

Források:

https://medlineplus.gov/tonsillitis.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC6134941/

https://www.science.org/doi/10.1126/scitranslmed

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK401249/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK544342/



Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute